Ne Zaman Emekli Olurum?

SSK denildiğinde herkesin aklına gelen emeklilik zamanı ve ne zaman emekli olurum? Sorusudur. Doğal olarak yorucu iş hayatından sıkılan orta yaş grubu insanlar bir an önce emekli olup dinlenmeye çekilmek ister. Ancak emekli olmak için emekliliğin getirdiği yaş, prim ödemeleri ve gün sayısı gibi şartların oluşması gereklidir. Aynı zamanda değişen yasalar gereği, emeklilik için ilk işe başlangıç tarihiniz ve ilk SSK başlangıç tarihiniz büyük önem taşımaktadır.

Örnek vermek gerekirse, 1976 senesinden önce SSK başlangıcı olan kişilerde 5000 iş günü dolduğunda yaş sınırlaması yoktu. Ancak değişen yasalar sebebiyle zaman içinde yaş sınırlaması ve iş gününde artış meydana geldi. Günümüze kadar değişerek gelen emeklilik sistemi, şimdiki şartları ise 2008’den itibaren SSK başlangıcı olan kişilerde, kadınlarda 55-60 yaş ortalaması ile erkeklerde 60-65 yaş ortalama zorunludur. Bununla birlikte toplam iş günü 7100 iken her yıl üzerine 100 gün eklenerek ödenen prim günü yükseltilecektir. Yani ne zaman emekli olurum? Sorusu tamamen yaşınız ve ilk işe başlangıç tarihinizle alakalıdır.

Bunun dışında internet üzerinden istediğiniz zaman kontrol edebileceğiniz emekli olma tarihi, ne zaman emekli olurum sorgulama, bölümünden giriş yaparak, kimlik bilgilerinizi ve prim ödemelerinizin düzgün girilmesi halinde, karşınıza çıkan tabloda ne zaman emekli olurum? Sorunuza yanıt alabilirsiniz. Kolayca ulaşabileceğiniz emeklilik tarihinizi öğrendikten sonra, hayatınıza dair yeni planlar yapmaya başlayabilirsiniz.

Ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenmek için burayı kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir