Emeklilik Sorgulama

Çalışan kesimin ortak hayali olan emeklilik dönemi, uzun yıllar verilen emekler sonucunda bu döneme ulaşılabilmektedir. Bazı kişiler emekli olmak adına bu uzun çalışma zamanını tek bir firmada tamamlarken, bazıları ise çeşitli firmalarda çalışarak emeklilik gün sayısını tamamlar. Ancak zaman içinde ödenmeyen primler, kişilerin emekli olmasına engel olmaktadır. Bu nedenle mutlaka düzenli olarak emeklilik sorgulaması yapılmalıdır.

Peki, emeklilik sorgulaması nasıl yapılır? Diye soracak olursanız, Emekli Sandığı, BAĞKUR ve SSK emeklilik sorgulaması için, emeklilik sorgulama alanına TC kimlik bilgilerinizi doğru şekilde yazmanız halinde karşınıza gelen ekranda, gün dökümü, hizmet dökümü ve emeklilik tarihinizi öğrenmeniz mümkün olacaktır. Edinmiş olduğunuz bilgiler sayesinde, aklınızdaki emekliliğim ne zaman gibi sorulardan kurtularak, net bilgilere ulaşırsınız. Emekli olacak kişiler için en önemli olan emekli maaşının miktarıdır.

İşverenler prim ödemesini asgari ücret üzerinden, yani en alt kademeden yaptığından dolayı, SSK ve SGK tarafından bu doğrultuda maaş ödemesi belirlenir. BAĞKUR emeklileri içinse SSK tarafından hangi kademe üzerinden prim ödendiyse, bu bağlamda maaş belirlenir.

Emeklilik hesaplama için burayı kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir